Odškodnina
Vsakemu se lahko zgodi. Zato smo razvili najbolj preprosto pot do primerne odškodnine na trgu. Natipkaj, kje, kdaj in kaj se je zgodilo, poslikaj zdravniško dokumentacijo in pošlji. To je vse.
Razlika med odškodnino in zavarovalnino
V praksi to pogosto zamenjujemo. Poglejmo, kaj je odškodnina in kaj zavarovalnina.
Odškodnina je denarno nadomestilo iz naslova odškodninske odgovornosti. Je obveznost odgovorne osebe povrniti oškodovancu škodo, za katero odgovarja, in pravica oškodovanca, da povrnitev te škode tudi zahteva.
Tako, strokovno povedano.
Po domače povedano: gre za denar, ki ti pripada, če je nekdo kriv za tvoje poškodbe. Razen v primeru zavarovanja AO plus, ni pomembno, kakšna zavarovanja imaš sklenjena.
Zavarovalnina je denar, ki se za poškodbe, ki jih utrpiš zaradi nezgode, izplača na podlagi tvojih sklenjenih zavarovanj.
Dajmo še razčistit, kaj je za zavarovalnice nezgoda:
To je od tvoje volje neodvisen dogodek, ki nenadoma vpliva na tvoje telo. Če na primer nerodno stopiš ali težko dvigneš, ne dobiš iz naslova nezgodnega zavarovanja nič.
Kdaj lahko zahtevam odškodnino?
Odškodnino lahko uveljavljaš v treh letih od nezgode. Najpogostejši razlogi za uveljavljanje odškodnine so:
Prometna nesreča
Do odškodnine so upravičeni vsi potniki v vozilu iz naslova osnovnega avtomobilskega zavarovanja, prav tako pa tudi voznik povzročitelj nesreče. Pogoj za izplačilo v primeru povzročitve nesreče je sklenjeno zavarovanje AO plus.
Poškodba pri delu
Odškodnino lahko zahtevaš v primeru poškodbe na delovnem mestu, na službenem potovanju ali če na delovnem mestu ni bilo ustrezno poskrbljeno za varnost. Večinoma imajo podjetja za to sklenjeno zavarovanje odgovornosti.
Poškodba na javni površini
Za poškodbe na javni površini štejejo nesreče na cesti, pločniku, trgu, v javnem prevozu ali javnem zborovanju, na organiziranem koncertu, na smučišču, kopališču, plaži, ipd…tudi v teh primerih ti pripada odškodnina, bo pa trajalo…
Kako lahko zahtevam odškodnino?
To je najlažji del celega postopka. Edini namreč omogočamo oddajo zahtevka za odškodnino kar preko spleta. In to še ni vse – odvetniška pisarna začne z delom takoj naslednji dan!
Zaključi zdravljenje
Dokler zdravljenje traja, ne uveljavljaj odškodnine, ker posledice in čas zdravljenja niso znani. Najprej se v miru pozdravi.
Zberi dokumentacijo
Zberi vse poškodbene liste, izvide, odpustnice in kopijo zdravniške dokumentacije. Dobiš jo pri svojem zdravniku.
Oddaj zahtevek
Obišči aplikacijo Zahtevek za odškodnino. Vnesi vse podatke, ki jih imaš, naloži vso dokumentacijo in podpiši pooblastilo.
Najpogostejša vprašanja
Kaj vas glede odškodnin najbolj zanima.
Potrebuješ vso zdravniško dokumentacijo, ki si jo prejel tekom zdravljenja, dokazila o bolniški, zmanjšanju plače, ipd…potrebna dokumentacija je navedena v aplikaciji Odškodnina. Klikni na rdečo ikono z zdravnikom in sledi postopku. Ne moreš zgrešiti in ničesar pokvariti.
Na to vprašanje ni univerzalnega odgovora. Vsak primer se presoja individualno, višina odškodnine pa je odvisna od toliko faktorjev, da jih tu sploh ne moremo našteti. Vpliva namreč skorajda vse: koliko let imaš, kje delaš, kako živiš, s čim se ukvarjaš, koliko zaslužiš, kako je do nezgode prišlo, itd….Lahko pa ti obljubimo, da se bomo maksimalno potrudili.
V povprečju, če so vsa dejstva znana, vsa dokumentacija zbrana in se strinjaš s ponudbo zavarovalnice, traja postopek kakšen mesec dni. V večini primerov, zaradi pogajanja z zavarovalnico, zbiranja dodatnih informacij, ipd., traja dlje.
Do izplačila lahko prideš na dva načina: z nakazilom na tvoj TRR ali z osebnim dvigom gotovine pri odvetniku.
Vse do izplačila odškodnine te ne stane nič. Ko je zahtevek uspešno zaključen, je strošek naše storitve 7% višine odškodnine. Odvetniško pisarno večinoma plača zavarovalnica po veljavnem ceniku in zate ponavadi ne predstavlja dodatnega stroška. Kadar temu ni tako, te o tem seveda prej obvestimo.
Če je potrebno zavarovalnico tožiti, pa prav tako. Stroške sodnih taks namreč nosiš ti.
Odškodnino lahko zahtevaš direktno od zavarovalnice, s pomočjo enega od podjetij, ki se ukvarja z odškodninami, ali s pomočjo odvetnika. Odškodnina, zahtevana s pomočjo odvetnika, je praviloma višja od tiste, ki jo zahtevaš direktno od zavarovalnice. Vendar – tako preprostega postopka, kot je naš, ne najdeš nikjer. Združujemo vse prednosti, ki jih oddaja zahteva z odvetnikom prinaša, z lagodnostjo oddaje zahtevka preko spleta. Nikamor ti ni treba hoditi. Po vrhu vsega je cena storitve nižja kot pri večini ponudnikov.